Ciśnieniowy, przelewowy, na kapsułki – poznaj rodzaje ekspresów do kawy

Ciśnieniowy, przelewowy, na kapsułki – poznaj rodzaje ekspresów do kawy

Ekspres do kawy to sprzęt, który coraz częściej widuje się nie tylko w restauracjach i kawiarniach, ale również w domach. Miłośnicy aromatycznego napoju zazwyczaj wahają się między ekspresem ciśnieniowym, przelewowym oraz sprzętem wykorzystującym specjalne, gotowe kapsułki. Czym różnią się poszczególne rodzaje urządzeń i na które z nich warto się zdecydować?

Ekspresy ciśnieniowe dla wymagających

Najdroższe modele to ekspresy ciśnieniowe automatyczne lub kolbowe. Zazwyczaj oferują one rozbudowane programy i mogą przygotować jeden z kilku rodzajów kawy – od tradycyjnego espresso po delikatne cappuccino. Ich obsługa jest prosta i sprowadza się do wybrania odpowiedniej konfiguracji ustawień na dotykowym wyświetlaczu.

W zależności od modelu ekspres ciśnieniowy może mieć prekonfigurowane ustawienia lub dawać możliwość personalizacji składu poszczególnych kaw (a nawet zapisywać kilka profili różnych użytkowników).

Dodatkowo ekspresy ciśnieniowe automatyczne wyposażone są w młynek do mielenia kawy. W niektórych przypadkach warto dopłacić za ceramiczne żarna. Takie modele są wprawdzie droższe, ale wytrzymują nawet intensywne użytkowanie, a smak przygotowanego naparu jest perfekcyjny.

Do konserwacji urządzeń ciśnieniowych najlepiej sprawdzają się tabletki do czyszczenia ekspresu. Wystarczy wrzucić je do pojemnika i uruchomić funkcję czyszczenia lub wybrać odpowiedni program. Precyzyjnie dobrany skład chemiczny skutecznie pozbędzie się zmielonych ziaren kawy.

Proste i szybkie ekspresy przelewowe

Dla osób, które lubią przed wyjściem z domu wypić klasyczną „małą czarną”, ale chcą do minimum ograniczyć obsługę i konserwację sprzętu, lepszym wyborem będzie ekspres przelewowy.

Jego zasada działania jest bardzo prosta. Gotowa, przefiltrowana woda przepływa przez zmielone ziarna kawy, a następnie zaparza napój, który gromadzi się w przeznaczonym do tego celu naczyniu. Aby korzystać z ekspresu przelewowego, możesz kupić mieloną kawę lub osobny młynek. Droższe modele są wyposażone we własne żarna.

Poszczególne modele ekspresów przelewowych różnią się między sobą przede wszystkim mocą, ciśnieniem oraz pojemnością. Warto jednak pamiętać, że z ich pomocą przygotujesz tylko zwykłe, czarne kawy. Nie mają one pojemnika na mleko ani spieniacza.

Bardzo ważną częścią modeli przelewowych są filtry do ekspresu. Ich właściwy wybór jest istotny dla jakości napoju. Z im gęstszego i trwalszego materiału są wykonane, tym dłużej i lepiej będą służyły. Można również wybierać filtry jednorazowe. Na szczęście większość producentów ułatwia wybór i rekomenduje wykorzystanie określonych produktów, kompatybilnych z wybranymi modelami ekspresów.

Ekspresy kapsułkowe

Najtańszym i najprostszym sposobem przygotowania kawy z ekspresu jest wybór maszyny wykorzystującej specjalne kapsułki lub saszetki. Wystarczy włożyć do pojemnika gotową, wcześniej kupioną kapsułkę, która zawiera wystarczającą ilość kawy oraz dodatków smakowych do przygotowania jednej filiżanki napoju.

Ekspresy kapsułkowe to dobry wybór dla osób, które zawsze są w pośpiechu i potrzebują prostych, praktycznych rozwiązań. Szeroka oferta kapsułek zaspokoi największego degustatora i każdego dnia zapewni inne doznania smakowe.

Choć cały proces parzenia kawy przebiega bardzo szybko, ekspresy kapsułkowe zwykle nie cieszą się uznaniem baristów. Brak możliwości ręcznego ustawienia poszczególnych parametrów sprawia, że użytkownik zwykle jest skazany na gotową kawę danego producenta. Oczywiście można również kupić puste kapsułki i wypełniać je według życzenia. Nadal jednak kawa nie będzie tak doskonała jak napój z profesjonalnego ekspresu ciśnieniowego.

Jak dbać o ekspres do kawy?

Bez względu na intensywność wykorzystywania ekspresu i jego rodzaj z biegiem czasu wewnątrz sprzętu będzie osadzał się kamień. Choć złogi wapienne z pozoru wydają się nieszkodliwe, nieusuwane z biegiem czasu mogą doprowadzić do uszkodzenia całego urządzenia. Odkładający się nalot sprawia, że ekspres musi pracować pod coraz większym obciążeniem, a jednocześnie robi to coraz mniej wydajnie, ponieważ światło przewodów do przepływu wody ulega zwężeniu.

Przyjmuje się, że odkamieniacz do ekspresu powinno się wykorzystywać co 200–300 wypitych kaw. Każdy producent może jednak posługiwać się swoją miarą, dlatego dla pewności zawsze sprawdzaj instrukcję obsługi. Pozwoli to wydłużyć żywotność urządzenia, ale jednocześnie nie podniesie zbyt mocno kosztów jego eksploatacji.

Wybierając płyn do odkamieniania ekspresu, warto postawić na sprawdzonych producentów. Takie firmy jak Bosch, FilterLogic czy Durgol zapewniają skuteczność swoich preparatów, które lepiej usuną kamień znacznie niż domowe metody. Przed kupnem odkamieniacza sprawdź jednak, jakie środki zaleca producent sprzętu. Wybór rekomendowanego rozwiązania to pewność, że ekspres zostanie precyzyjnie oczyszczony.

Wybór ekspresu do kawy nie jest prostym zadaniem i nad zakupem warto się dobrze zastanowić. Przemyślana transakcja i odpowiednia konserwacja pozwolą jednak cieszyć się pyszną kawą przez lata.