Jak planować zakupy i posiłki? Kilka prostych sposobów!

Jak planować zakupy i posiłki? Kilka prostych sposobów!

Umiejętne sporządzanie listy zakupów i planowanie posiłków to dość popularne rozwiązanie stosowane przez większą część społeczeństwa. Nie powinno to nikogo dziwić, biorąc pod uwagę poziom inflacji i obecne ceny. Niemniej, jednak to nie wszystkie czynniki, jakie sprzyjają temu, aby nie marnować żywności i wykorzystywać każdy, zakupiony przez nas produkt. Jeśli zastanawiasz się, jak planować zakupy i posiłki, mamy dla Ciebie kilka wskazówek! Znajdziesz je poniżej!

Jak planować zakupy i posiłki? Kilka prostych sposobów!

Odpowiednie zarządzanie ilością kupowanych przez Ciebie produktów nie tylko sprawi, że zwiększy się zasobność Twojego portfela. Oszczędzisz przede wszystkim czas, jak również ilość jedzenia, które w późniejszym czasie zwykle ląduje w koszu. Wskazówki na temat niemarnowania żywności znajdziesz: https://www.kulinarna.pl/jak-nie-marnowac-jedzenia-proste-sposoby/.

Planowanie posiłków

Planowanie warto zacząć od ułożenia wstępnego jadłospisu na trzy kolejne dni. Dzięki temu będziesz mógł zorientować się, jakie produkty masz w swoim domu, a jakich Ci jeszcze brakuje. Komponując codzienny jadłospis, weź pod uwagę produkty, których używałeś kilka dni wcześniej. Pomoże Ci to zredukować ilość wyrzucanego przez siebie jedzenia.

Przed rozplanowaniem swojego żywienia, warto zajrzeć do lodówki i sprawdzić datę przydatności poszczególnych produktów. Wszystko po to, aby móc skomponować danie z ich użyciem, co również zmniejszy zawartość, która wyląduje w koszu.

Lista zakupów

Lista potrzebnych Ci produktów to podstawa udanych zakupów. Przygotuj ją, będąc najedzonym, co pomoże skutecznie pozbyć się dodawania do niej artykułów, na które pod wpływem głodu możesz sięgnąć. Listę zakupów warto zrobić, posiadając już wstępny jadłospis.

Aby była przejrzysta i czytelna, można posegregować ją konkretnymi działami, które poszczególnie odwiedzisz w sklepie. Pomocne do tego mogą być aplikacje, które znajdziesz w swoim telefonie.

Sytuacje awaryjne

Każdemu zdarzają się sytuacje awaryjne, w których zwyczajnie zapomni o jakimś produkcie, który zalega zbyt długo, a my nie mamy ochoty. Warto w takim wypadku przetworzyć je tak, aby było smaczne i zdrowe. Z dojrzałych owoców i warzyw możesz zrobić koktajl, który będzie bombą witaminową, jak również Cię nasyci.