Najpopularniejsze włoskie wino – Chianti

Najpopularniejsze włoskie wino – Chianti

Uwielbiane przez większość Włochów wino Chianti cieszy się dużym powodzeniem nie tylko We Włoszech. Dowiedz się, czym podbiło podniebienia koneserów na całym świecie.

Marka włoskiego wina, którą trzeba znać – Chianti

Chianti jest regionem w Toskanii, a także nazwą wina. Do jego produkcji tradycyjnie wykorzystuje się szczepy: Sangiovese, stanowiące przynajmniej 75% składu, oraz Trebbiano Toscano, Canaiolo Nero i Malvasia del Chianti. Obecnie można także natknąć się w składzie na międzynarodowe odmiany, zwłaszcza Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc oraz Merlot.

Do wysoko cenionych należą szczególnie uprawy z centralnej części regionu Chianti. Znakiem jakości jest oznaczenie Chianti Classico DOCG albo symbol czarnego koguta na żółtym tle.

Pomimo restrykcyjnych wymogów dotyczących tradycyjnej techniki wykonania, Chianti nadal potrafi zaskoczyć smakiem. Wiele zależy od położenia winnicy oraz dokładnych proporcji kupażu.

Charakterystycznym nutom wiśni, czerwonej porzeczki i truskawki, mogą więc towarzyszyć wanilia, czarna herbata, śliwka oraz skóra. Niektóre wersje rozwijają również ziemiste nuty czy świeży aromat liści pomidorów. Chianti łatwo także rozpoznać po fiołkowym wykończeniu. Wspólnym elementem jest świeży smak z miękkimi taninami.

Dobre wino włoskie nadaje się do świętowania specjalnych okazji, jak i do codziennego obiadu. Za popularnością Chianti przemawia jego dopasowanie do typowych włoskich potraw. Idzie w parze zarówno z pizzą, bruschettą, jak i makaronami w sosie pomidorowym. Podczas gdy lekkie Chianti łączy się z wędlinami i owczym serem, jego bardziej rozbudowana wersja komponuje się z Pecorino i Parmigiano. Z powodzeniem też skomponujesz je z wieprzowiną, schabem, pieczenią, kiełbasą, pasztetem czy dziczyzną.

Najlepsze wino Chianti

Mimo że Chianti jest znakiem jakości samym w sobie, niektóre winnice potrafią wyprodukować prawdziwe perełki.

Wśród nich warto zwrócić uwagę na VILLA PUCCINI Chianti Riserva DOCG. Twórcy tego kupażu zestawili tutaj charakterystyczny fiołkowy aromat z soczystością czerwonych owoców i dębową głębią. Również smak tego wytrawnego włoskiego wina składa się z kilku poziomów. Na początek otrzymujemy soczyste owocowe orzeźwienie. W finiszu natomiast VILLA PUCCINI Chianti Riserva DOCG wprost rozpływa się na języku czekoladową aksamitnością.

Nie można też przeoczyć wytrawnego GRANDE CONTE Chianti DOCG. Zdecydowanie wyczuwalna wiśnia i jeżyna zostały przełamane flagowymi dla Chianti fiołkami. Godna odnotowania jest uporządkowana struktura i żywa kwasowość. Miłym akcentem jest również ciepły finisz. Z kolei wyraziste, przyjemne taniny to odpowiedni kompan dla grillowanego mięsa, tatara czy pizzy.

Nasze rekomendacje zamyka L’ARCO Chianti DOCG. Jego bogaty bukiet umiejętnie łączy w sobie soczystą malinę z wyrafinowaną lukrecją i ziemistym aromatem kawy. Natomiast aksamitna tanina czyni to wytrawne wino niezwykle łatwym do picia, nawet dla osób, które niechętnie sięgają po niesłodkie wina. Świeży smak sprawia, że możesz delektować się tym czerwonym winem także w cieplejsze dni.

Więcej win z całego świata odpowiednich na każdą okazję znajdziesz na Wybieramwino.pl.