Jakie owoce jeść zimą?

Jakie owoce jeść zimą?

Warzywa i owoce tworzą podstawę naszej diety. Dlatego ważne jest, aby było one dobrej jakości. Najwięcej właściwości odżywczych mają sezonowe produkty. Zdrowa przekąska czy deser nie mogą się bez nich obejść. W zimnych miesiącach nasze zdrowie jest szczególnie ważne, dlatego warto wiedzieć , które z owoców warto jeść zimą.

Cytrusy

Kto z nas nie kojarzy świat z zapachem pomarańczy i mandarynek? Owoce cytrusowe nie pojawiają się na wigilijnym stole przypadkowo. Pod koniec roku, kiedy nasze sady i uprawy znajdują się w uśpieniu, cytrusy dojrzewają i nadają się do zbiorów. Duża zawartość witaminy C i B, folianów oraz licznych składników mineralnych. Dzięki nim mogą pomóc nam w walce z przeziębieniami i poprawić nasza odporność. 

Jabłka i Gruszki 

Dzięki dobremu przechowaniu jabłka i gruszki mogą dostarczyć wielu wartości odżywczych podczas zimnych miesięcy. Są źródłem błonnika,soli mineralnych i witamin z grupy B, A i K. Mają właściwości przeciwzapalne oraz przeciwnowotworowe. Dodatkowo są one niskokaloryczne i posiadają dużo wody, dlatego świetnie sprawdzą się dla osób odchudzających się lub ograniczających cukier.

Owoce egzotyczne 

Ponieważ pory roku nie występują równomiernie na całym globie, niektóre owoce, uprawiane na naszej szerokości geograficznej są u szczytu sezonu. Należą do nich Kiwi czy popularne w ostatnich latach kaki. Zawierają one dużą dawkę witaminy C, której szczególnie potrzebujemy w pochmurne dni. Dzięki szybkiemu transportowi możemy więc cieszyć się bogatym smakiem i ich pro zdrowotnym działaniem. 

Przetwory 

Jeżeli nie chcemy rezygnować z naszych ulubionych owoców zimą możemy zawsze sięgnąć po przetwory. Dżemy, musy, konfitury czy powidła są wspaniałym dodatkiem do naszej diety. Warto jednak decydować się na te samodzielnie przyrządzone lub uważnie czytać skład sklepowych produktów, ponieważ często zawierają one dużą ilość cukrów lub niepotrzebnych i szkodliwych dodatków.

Jak widać, nawet w zimne i mroźne dni można cieszyć się bogactwem smaków i letnimi smakami. Niezależnie od temperatury za oknem możemy cieszyć się wspomnieniami lata za oknem dzięki przetworom lub wybrać się w daleką podróż dzięki egzotycznym owocom. Jedząc je dostarczymy do naszych organizmów dużą ilość wartości odżywczych, które pomogą nam cieszyć się każdym zimowym dniem.